Ilona Toobal

Minu nõustamise põhivaldkond on elukriisid: lahutus, peresuhted (s.h. kärgpere), töö kaotus, läbipõlemine, karjäärinõustamine  ja elu dementse pereliikmega.

Töötan tunnihinna 40 €/ h alusel;  videonõustamine 35 €/ h; Pärnust kaugemale sõites lisandub tunnitasu.

Minu lugu

LAHUTUS

Lahutasin oma 25. aastat kestnud abielu omal initsiatiivil 9 aastat tagasi. Olime abikaasaga oma eluga heal järjel. Meil oli 2 last, oma maja, mõisast maakodu, abikaasal firma, mis tõi keskmiselt suurema sissetuleku. Minul endal oli huvitav töö suurettevõttes juhina. Mul on toredad sõbrad, meil olid mehega ühised huvid ja hobid. Elasime aktiivset elu. Lapsed olid just täiskasvanuks saanud ning olime keskmisest õnnelikumas abielus. 

Olin mõelnud, et nüüd on lapses suured, maja valmis ning saab hakata elu nautima, reisima, lihtsalt elada ja olla õnnelik.  See unistus ei saanud kunagi teoks kuna … minu mehest oli saanud alkoholisõltlane. Loomulikult ei juhtunud see üleöö vaid sõltuvus hiilis lähedale vaikselt.

Mehe alkoholi sõltuvusega kaasnes kõik, mis sõltuvustega alati kaasneb: mitmed kõrval suhted, probleemid lastega, lagunenud suhtlusvõrgustik (mingid sõbrad hakkasid eemaldusid), kodurahu puudumine päevade ja ööde kaupa, nädalate kaupa, kuude kaupa. Kui peres on alkohoolik ei saa midagi ette planeerida näiteks kedagi külla kutsuda, üritusi korraldada, sünnipäevi ega reise planeerida. Sul nagu on kodu ja inimene kõrval aga ei ole ka, puudub elementaarne turvatunne. Töölt naastes ei teadnud iial, mis mind kodus ees ootas. Kas katki kukutud mööbel, iluasjad, nõud, koduloomad õue jäetud, ennast küla peale päevadeks unustatud ilma ette teatamata. Kokkulepitud üritused mida pikalt oodatud ja lastega planeeritud jäid olemata, puhkused puhkasin üksinda, meie maa kodust oli saanud pidutsemise koht. Mõlemad lapsed lahkusid tülide ja ebanormaalse olukorra tõttu kodust, poeg Austraaliasse ja tütar kolis üürikorterisse. Selline segane elu kestis 10 aastat. Tõsi oli ka paremaid aegu ning mees veetis aega palju maakodus ning minul oli sel ajal linnamajas kodurahu, mõneks ajaks. Abikaasa sõltuvus süvenes aasta-aastalt ja mina hakkasin otsima väljapääsu oma abielu lõpetamiseks.

Meil olid keerukad varasuhted ja seega pöördusin advokaadi poole. Abikaasa ei olnud lahutusega nõus ega ka kokkuleppe menetlusega ning seega tuli ette võtta keeruline, närvesööv ja äärmiselt kulukas kohtutee. Ei hakka detailidesse laskuma, et kui palju ta mind survestas rahaliselt, ähvardas mind ära tappa, hirmutas, kasutas emotsionaalset vägivalda, lubas tööst ilma jätta, kasutas jõudu, jättis kogu maja arved ja pangalaenud minu kanda, et mind emotsionaalselt ja rahaliselt murda. 

Ma armastasin oma meest ja see tegi lahutuse emotsionaalselt veelgi keerulisemaks. Tundus, et lõhun ise seda, mida armastan lisaks veel emotsionaalne terror. Oli enesesüüdistusi, valu, pettumust, kaotusi, kõhklusi, murdumise hetki, meeleheidet, hirmu.

Lahutusega kaotasin oma kodu, maakodu, eemaldusid osad sõbrad ja sugulased, kaotusi oli mitmeid.

Mida ma õppisin, et kriisides on oluline hoida eesmärk kindlalt silmade ees. Ükskõik kui keeruline ja võimatu sel tunnil olukord tundub siis alati on lahendus. Tuleb abi otsida isegi kui sulle öeldakse, et lahendust ei ole. Tuleb uskuda, edasi otsida võimalusi kuni su ellu tulevad õiged inimesed, kes teavad kuidas aidata, kes reaalselt ka aitavad kui sa ise enam ei jaksa. Alati on lahendus kuskil olemas aga teekonna alguses sa seda sageli veel ei näe. Ei tohi jääda üksinda!

Lahutuse järgselt elasin sõbranna korteris, olin koduta, ei teadnud kuidas edasi, lahendused tundusid võimatuna. Olin kõikidele tuttavatele, sõpradele, sugulastele võlgu kuna advokaadi arved olid väga suured. Aga siis ühel heal päeval hakkasid ootamatult asjad lahenema ja läksin vooga kaasa. 

TÖÖKAOTUS

Lahutusele järgneval teisel aastal (olin ostnud endale uue kodu, jõudnud maksta ära võlad aga rahatagavara veel ei olnud) kaotasin töö, mind koondati elus teist korda. Kindlustunne ja rahu, mis uues kodus oli tekkinud lagunes taas käest. Kui sa oled üksinda, pangalaenuga on töötuna üksi hakkama saada paras trikk. Saad loota ainult iseendale. Loomulikult tuli kodu kaotamise hirm, olin korra ju kodu kaotanud. Uue töö leidmine vanuses 45+ juhina ei olegi nii kerge. Sa oled üle-kvalifitseeritud, liiga vana, mitte piisav, mitte vajalik haridus jne. Tean kui kiiresti tekib tunne, et sa polegi midagi enam väärt, kahtlusi, et pole piisavalt tark, ei oska midagi ega ole millekski suuteline. Leida motivatsiooni edasi tööd otsida pead olema tugev ja kasutama toetust. Mind toetasid sõbrad. Abi vastu võtta ja paluda on keeruline aga need on hetked kus tuleb abi küsida. Jällegi, ei tohi üksi jääda koju nutma.

Tänaseks on mind 3 korda koondatud. Olen õppinud, et esmane šokk tuleb alati,  kui on olemas eelnev kogemus siis on teadmine, et saad hakkama. Viimane õppetund oli, et kui kasutada kriisi juhtimise praktilisi võtteid siis saab šokist üle kiiremini ning endaga rahu tegemine tuleb päris kiiresti. Olen õppinud, et karjääri muutusi tuleb planeerima hakata varem, juba enne kui võimalikku töökaotust on oodata. 

ALZHEIMERI TÕBI

Viimase kümne keerulise isikliku eluaasta jooksul oli foonil kogu aeg lisaks minu ema haigus, diagnoositud Alzheimeri tõbi. Kui pereliige saab sellise diagnoosi siis muutub kõikide elu. Tean läbi isikliku kogemuse kuidas haigus kulgeb, kuidas ennast aidata – oma tunnetega hakkama saada. Haigus muudab peresuhteid, mida teha, et muuta elu elamisväärseks haigel pereliikmetel ja ka iseendal. Loota, et see haigus peresuhteid ei mõjuta (sageli ka töösuhteid), siis seda illusiooni ma ei saa jätta, kahjuks. Aga on paremad ja halvemad lahendused ja need tuleb ülesse leida, et teha enda ja lähedaste jaoks parimad valikud.  

Olen tänulik, et peale lahutust leidsin tee Kogemusnõustamise õpingutele. Praktika tegin Ema ja lapse turvakodus. Nägin, et on olulisemalt hullemaid olukordi kui minul oli. Peale Kogemusnõustamise õpinguid asusin õppima Grupijuhtimist ja sotsiomeetriat ning kutsusin ellu lahutuse tugigruppi „Arukalt lahku“. Tugigrupi juhtimine aitas teadmisi praktiseerida ning laiemalt süveneda peresuhete teemasse, kasvasin koos nende ägedate naistega. Täna on kõikidel nendel naistel elud korras ja nad elavad täisväärtuslikku elu. Nad on vabad oma sõltuvussuhetest.

Oma lahtuse järgselt andsin endale lubaduse, aidata kõiki abivajajaid, kuna mind aidati. Mul on praktiline kogemus elukriise ületada ja suur motivatsioon aidata inimesi keeruliste suhete teemal. Minu isiklik elukogemus ning 2,5 aastat nõustamist võivad aidata ka sind. 

Lihtsalt usalda mind! 

Minu teenused

Saan aidata teemadel:

Peresuhete ja lahutuse teemadel:

  • Mul on tunne, et ei soovi oma kooselu jätkata ning ei tea mida ette võtta; 
  • Minu partner petab mind ja meie suhtes on pidevalt tülid;
  • Kas jätkata kooselu või mitte,
  • olen lahutuse protsessis ja vajan tuge
  • Olen lahutanud ja tunnen end üksikuna ja stressis; 
  • Ei tea kuidas vara jagamise protsessis toime tulla
  • Mul on probleemid oma lastega
  • Suhted eksiga, kuidas ja kas jätkata suhtlus kui on ühised lapsed
  • Peale lahutust ei suuda eksiga laste suhtes kokku leppida 
  • Kärgpere teemad – kuidas toime tulla uue partneri lastega, partneri eksiga

Probleemid tööga

  • Kaotasin töö (mind koondati), olen stressis
  • Kardan et ei leia enam tööd, tunnen end väärtusetuna ja ebakindlalt, ma ei tea mis saab edasi. 
  • Karjäärinõustamine – abi töö leidmisel 
  • Olen olnud pikalt töötu ja ei tea kuidas tööd leida.
  • Ma ei tea mis tööd ma teha soovin kuna tahan oma elus suunda muuta ja teha midagi uut.
  • Läbipõlemine tööl ja sellega toimetulek. Mida teha, et seda enam ei juhtuks. 
  • Mul on tööl probleemid ja vajan abi et asju muuta, aru saada milles on viga.

Elu võimalikkusest dementsusega

  • Mulle tundub, et minu lähedane on dementne, mis saab edasi;
  • Mis on dementsus ja kuidas ma tean, et minu lähedane põeb seda haigust; 
  • Millised on võimalused aitamiseks-hoolduseks;
  • Kui kaua ma peaksin ise temaga kodus hakkama saama;
  • Kas pakkuda tuge ise või valida hooldekodu, muud riiklikud võimalused ning millal neid kasutada; 
  • Süütunne vanema hooldekodusse toimetamisel, kuidas ma sellega toime tulen.

Oled oodatud nõustamisele kui sul on:

Mure korral võta minuga kindlasti ühendust!